Tuhé přírodní šampony na vlasy - ruční výroba

Tuhé šampony Mydlinka jsou vyrobeny z luxusních olejů, které vyživují pokožku hlavy a tím zabraňují tvorbě lupů. Tyto výživné oleje jsou podpořeny přírodními bylinnými extrakty, které mají příznivý vliv na kvalitu a růst vlasů.

Vše o našich tuhých šamponech

Složení - vyberte si šampon podle aktivních látek a účinků

Základem všech našich tuhých šamponů jsou luxusní přírodní rostlinné oleje, získané z udržitelného hospodářství. Jednotlivé šampony se liší zejména v přidaných aktivních látkách a jejich účincích. Podrobné informace o každém šamponu se rozbalí po kliknutí níže.

Konopný tuhý šampon doporučuji na delší a namáhané vlasy. Konopný olej totiž vlasy vyživuje, zejména zlepšuje jejich strukturu a kvalitu. Mateřídouška má v šamponu antibakteriální účinky a také má za úkol vlasy osvěžit. Rozmarýnový extrakt pokožku prokrvuje a chrání před vnějšími vlivy.

Kopřivový tuhý šampon se hodí zejména pro řídké vlasy, náchylné k vypadávání. Odvar z listů kopřivy má za úkol podpořit růst vlasů. Odvar z květů bezu hojí a zklidňuje pokožku hlavy a pomáhá předcházet nadměrnému maštění vlasů. Rozmarýnový extrakt pokožku prokrvuje a chrání před vnějšími vlivy.

Rakytníkový tuhý šampon doporučuji pro boj s lupy pro děti i dospělé. Rakytníkový extrakt je díky svému složení výborný pro výživu suché pokožky. A právě suchá pokožka je zdrojem lupů. Odvar z lípy oživuje lesk vlasů a dobře regeneruje pokožku. Rozmarýnový extrakt pokožku prokrvuje a chrání před vnějšími vlivy.

Výroba - jak tuhé šampony vyrábíme aneb teplota je klíč

Naše tuhé šampony vyrábím já, Jana Bělíková. Vyrábím je ručně, v provozovně na Šumavě. Používám metodu za studena. V procesu výroby jsme výjimeční v dosahování velmi nízké teploty směsi, díky tomu si naše šampony zachovají výživné složky. Výroba tímto způsobem je velmi pracná, ale když jde o kvalitu, tak neslevím.

Důležitou roli při zachování výživných složek v šamponu hrají také formy (květina/srdce). Ty totiž rychle odvádějí teplo. To je největší rozdíl oproti krájeným mýdlům. Ta se nalévají do velké krychlové formy a až následně se rozkrájí na jednotlivá mýdla. Velký objem směsi má za následek její vysokou teplotu a pomalé chladnutí. A jak už víme, vysoké teploty znehodnocují výživné látky. Abych tomuto znehodnocení zabránila, používám pro naše šampony květinové formy.

Následuje proces zrání, který u našich tuhých šamponů trvá 6 týdnů. Pak každý z nich zkontroluji a zabalím. Tím je výroba u konce.

Zdravotní certifikace našich tuhých šamponů

Níže najdete certifikát zdravotní nezávadnosti od Státního zdravotního ústavu. Testy provedla MUDr. Dagmar Jírová, CSc. (vedoucí CTZB).

Jak tuhý šampon správně používat

Pokud máte krátké vlasy, tak je prostě namočte a přímo mýdlem přejíždějte po hlavě, záhy se vytvoří pěna, mýdlo odložte a hezky si vlasy a pokožku hlavy promasírujte. Necháte chvíli působit a následně opláchnete. Ale co když máte dlouhé vlasy? Řekněme od mikáda dál? Tady to raději rozdělím do 6 kroků:

  1. Napěňte šampon v rukou.
  2. Pěnu vmasírujte do vlasů a do pokožky hlavy.
  3. Nechte zhruba 2 minuty působit.
  4. Důkladně šampon z vlasů vymyjte.
  5. Zvažte použití octového oplachu (na 1 litr vody 4 lžíce jablečného/vinného octa).
  6. Vlasy nechte volně uschnout.

Tip: Pro větší napěnění můžete využít libovolnou houbu. U dlouhých vlasů nepřejíždějte přímo šamponem po hlavě. Těžko by se pak vymýval, obzvlášť pokud máte velmi husté nebo barvené vlasy. Ty by pak vypadaly mastně.
Pozor: Šampon po umytí nechte oschnout na mýdlence nebo jiném suchém povrchu. Pokud ho necháte v kaluži vody, změkne a bude se vám s ním následně špatně mýt. Nemluvě o tom, že vám o dost dříve dojde.

Komu doporučuji přírodní tuhý šampon

  1. Na nebarvené vlasy
  2. Lidem s řídnoucími vlasy
  3. Babičkám a dědečkům, mívají velmi jemné vlasy, které potřebují jemnou péči
  4. Dětem, aby si nezadělaly na kožní problémy používáním syntetických gelových šamponů

Kdo to bude mít s přírodním tuhým šamponem složitější

Barvené vlasy – říká se, že si vlasy musejí na přírodní šampon zvyknout. Očistit se. Mám s tím osobní zkušenost, sama jsem mívala barvené vlasy. Ony si sice po nějaké době zvyknou (vyhodnocovala bych cca po měsíci). Problém ale je, že vám tu barvu celkem vymyjí a když se pak znovu půjdete obarvit, začínáte skoro na novo. Proto je to spíše o rozhodnutí. Zda se spokojit s tím jaká jsem, jaké vlasy mám, přestat je namáhat a začít se o ně starat. Nebo si je dál barvit, ale pak počítat s tím, že to s přírodním šamponem pravděpodobně nepůjde dohromady. Zkusit to ale můžete, obzvlášť pokud máte kratší vlasy, tak šance je :).

Dlouhé husté vlasy – pokud je máte ještě k tomu barvené, rovnou říkám, že to nejspíš nedopadne dobře :). Bude totiž platit to, co výše, ale navíc pro vás bude ještě obtížnější šampon z vlasů důkladně vymýt. Pokud je barvené nemáte a dáte si práci s vymýváním, neměl by vzniknout problém. Pokud by vznikl, určitě mi to hlaste! Zatím se ale nikdo neozval.

Ve dvou výše uvedených případech rozhodně doporučuji octový oplach. Na litr vody připadají 4 lžíce jablečného/vinného octa. Udělejte si tak 2 litry a pořádně šampon vymyjte.

Naše šampony jsou vhodné pro děti

Nejjemnější dětská mýdla a šampony jsou naše hlavní specializace a přenášíme si to i do této kategorie. Tyto šampony jsou certifikované k použití již pro děti od 3 let věku. Pokud je Vašemu dítku méně, vyberte si z kategorie dětská mýdla. Jsou na tělo i vlásky, certifikovaná pro děti od narození. Jak vybrat z našich tří šamponů ten nejlepší? Záleží pro koho:

  1. Šampon pro děti na lupy: Dětem proti lupům doporučuji rakytníkový šampon s lipovým květem
  2. Šampon pro děti s atopickým ekzémem: Atopikům doporučuji mýt se našimi dětskými přírodními mýdly. U dětí s atopickým ekzémem to samozřejmě platí dvojnásob. Naše dětská mýdla jsou určená na tělo a vlásky, pro děti od narození.
  3. Šampon pro děti s lupénkou: Platí totéž totéž co u atopiků a platí to i pro jiné kožní problémy. Používejte dětská mýdla. Jsou určená pro tělo a vlásky, certifikovaná pro děti od narození. Lupénku samozřejmě nevyléčí, ale dokáží ji zklidnit.
  4. Ostatní děti: Pokud Vaše dítě nemá žádný kožní problém, je to super. Starejte se o to, aby to tak zůstalo. Můžete si vybrat jakýkoliv z našich přírodních šamponů tady na stránce. Sama je vyrábím i používám a můžu se za ně bez obav zaručit.

POZOR při mytí vlásků, ať se nedostane šampon do očiček. Trochu to pálí. Když se to stane, tak prostě omýt nebo osprchovat obličej čistou vodou :).

Dopady na životní prostředí

Zdaleka to není jen o tom konečně přestat kupovat další a další plastové lahvičky tekutých šamponů. Chceme být spolu s Vámi zodpovědnější, proto:

  1. nepoužíváme jednorázové plasty,
  2. nakupujeme pouze suroviny z udržitelného hospodářství,
  3. všechny naše šampony vaříme zcela veganské
  4. to, co ze šamponů odteče do vody, není v žádném ohledu škodlivé.

Shrnutí

Pokud máte kratší přírodní vlasy nebo řidší vlasy, jděte do toho. Snadné, rychlé a přírodní mytí si brzo oblíbíte. Hlavní předností našich šamponů je výživa pokožky hlavy. To má za následek zdravé vlasy a mizení lupů.

Pokud jsou vaše vlasy delší a barvené, ale cítíte, že by potřebovaly odpočnout, zvažte, zda je to dlouhodobé rozhodnutí, které bude součástí proměny vašeho životního stylu nebo zda to chcete prostě jen zkusit, co to udělá. Pokud plánujete změnu, moc Vám držím palce, stojí to za to, mívala jsem barvené i melírované vlasy, teď jsem na přírodno a neměnila bych. Pokud to chcete jen zkusit, můžete, ale je klidně možné, že šampon po pár použitích raději darujete nějakému pánovi.

Šampony jsou vhodné také pro děti od 3 let. Mladším doporučuji naše zvířátková dětská mýdla na tělo a vlásky.

Po umytí šampon nechte na suchém místě oschnout.

Pokud vám nejde šampon vymýt a vlasy vypadají mastně, použijte octový oplach. Stačí dát 8 lžic octa do 2 litrů vody.

Šampony vyrábím ručně, na Šumavě, jak nejlépe dokážu. Koupí podpoříte naši rodinou firmu i přírodu. Používáme jen suroviny z udržitelného hospodářství a obloukem se vyhýbáme plastům.

To je vše. Díky za čtení a ať to pění :)!