Přírodní glycerinová mýdla - ruční výroba

Všechna mýdla (tedy i dětská, peelingová šampony) vyrábím ručně metodou za studena, aby vznikla pravá glycerinová mýdla.

Přírodní glycerinová mýdla se díky svým aktivním složkám nejlépe hodí ke koupeli a k pravidelnému mytí rukou. Jsou vyrobena pouze z přírodních rostlinných olejů a extraktů. Pokožku nevysušují a přispívají k hojení prasklinek. Výborně šetrně myjí a mají antibakteriální účinky. Vyrábíme je ve tvarech květin, ty nejlépe vystihují jejich jemnost.

Pravé glycerinové mýdlo - nenechte se napálit

Používat název glycerinové mýdlo může kdokoliv. Kvalita (a obsah glycerinu) záleží na způsobu výroby. My používáme metodu výroby za studena. Níže si můžete kliknutím rozbalit každou ze 3 nejčastějších metod výroby a poznat hlavní rozdíly v kvalitě.

Nejvyšší kvalita, nejnáročnější výroba. Tuto metodu používáme my. Mýdla vyrábíme od nuly, pouze z přírodních látek, při zachování co nejnižší teploty, aby se přírodní látky neznehodnotily. Mýdla necháváme 6 týdnů zrát, během tohoto procesu dochází k přirozené tvorbě glycerinu v mýdle. Proto můžeme o mýdle říkat, že je opravdu glycerinové.

Jak takové mýdlo poznám? Mýdlo bude příjemné na dotek (těžko popsat, snadno poznat), nebude vůbec průhledné, bude výborně pěnit a umývat nečistoty. Když ho jednou dostanete do ruky, příště už ho vždy poznáte. Málo lidí zatím mělo v ruce pravé dlouho zrající glycerinové mýdlo.

Mýdlová glycerinová hmota je určena na domácí pokusy a pro zábavu díky snadné výrobě. Koupíte hmotu, rozehřejete ji v mikrovlnce, vylijete do formy, přidáte barvivo, esenciální olej nebo suché bylinky, necháte ztuhnout a máte hotovo. Kvalita produktu je ale nízká. Stačí si přečíst složení mýdlové hmoty.

Jak takové mýdlo poznám? Obvykle bývá průhledné, právě jako mýdlová hmotaPokud si nejste jistí, doptejte se na způsob výroby.

V tomto případě nevzniká v mýdle glycerin zráním, ale je do něj v malém množství přimíchán. Důvodem tohoto postupu je rychlá, relativně snadná a hlavně levná výroba. Glycerin se přimíchává z marketingových důvodů (mohou mýdlo nazývat „glycerinové“ a „glycerin“ se objeví i ve složení INCI na webu/štítku/krabičce). 

Jak takové mýdlo poznám? Spolehlivě ho prozradí položka „glycerin“ nebo „glycerol“ ve složení (INCI). Složení INCI obsahuje totiž pouze „ingredience“, tedy to, co do mýdla na začátku přidáte. Glycerin tam ale nemáte dát na začátku, ten má v mýdle vzniknout zráním. To je princip zmýdelnění. To je princip glycerinového mýdla. U pravého glycerinového mýdla tedy ve složení „glycerin“ nenajdete, přestože je ho mýdlo plné.

Jedno mýdlo na všechno - pro minimalisty

Šampony a peelingy plní důležitou roli. Pokud ale chcete jen jedno mýdlo – na ruce, tělo i vlasy – doporučuji glycerinové mýdlo s olivovým olejem.

Zachrání namáhané ruce

Máme vyzkoušené, že lidem, kteří vykonávají manuální práci, se po pravidelném používání (minimálně 1 měsíc) zahojily prasklinky a ruce byly jemnější a například u automechaniků také čistší. Registrujeme ale i stížnosti – špinavější ručníky. To proto, že glycerinové mýdlo precizně pokožku očišťuje. S těmi ručníky to myslím vážně, uvidíte sami :).

Zdravotní certifikace našich glycerinových mýdel

Níže najdete certifikát zdravotní nezávadnosti od Státního zdravotního ústavu. Testy provedla MUDr. Dagmar Jírová, CSc. (vedoucí CTZB).